Sınai Mülkiyet Hukuku Danışmanlık Hizmetleri

Sınai Mülkiyet Hukuku Danışmanlık Hizmetleri

Mülkiyet hakkı özet olarak sizin yarattığınız bilimsel, sanatsal, edebi ya da sınai faaliyetlerinizin haklarının yalnızca size ait olmasıdır. Yani siz bir şeyler ortaya koyduğunuzda yasalar bu fikrin mülkiyetinin sadece sizin olduğuna dair bir koruyucu kalkan görevi görür. Yelken patent olarak verdiğimiz hukuki danışmanlık hizmeti de tam olarak bununla ilgilidir.

Sizin mülkiyetinizde olması gereken eserler yasalar tarafından koruma altına alınsa da yasaların olması bu yasaların ihlal edilemeyeceği anlamına gelmemektedir. Firmamızdaki hukukçu vekillerimiz tasarımınız, markanız ya da sahip olduğunuz patent ile ilgili yaşadığınız sorunlarla ilgilenir.

 1. 1
  Sınai Mülkiyet Nedir?

  Ortaya çıkardığınız markanız veyahut bu marka altında satacağınız ürünlerinizin patentleri devletin korumasındadır. Yani bu haklar sadece sizin adınıza düzenlendiği için bunları sizin izniniz olmadan hiç kimse kullanamaz. Diğer mülkiyetler gibi kişiye özel olan sınai mülkiyetler patent, coğrafi işaret, tasarım ve marka gibi eserleri içerir.

  Markayı ya da patenti ilk bulan kişi onun kullanım hakkına da sahiptir. Bu bilgiler satmakta olduğunuz ya da piyasaya süreceğiniz ürünlerin piyasada sizin adınıza var olması için adınıza kayıtlı bilgilerdir.

  Piyasada bulunan ambalajlı ürünlerin hepsinde de bir marka yazmaktadır. Bu markalar, sizin de yapmış olduğunuz gibi belirli prosedürlerden geçerek alınmış firmalara ya da kişilere ait özel kullanım araçlarıdır. Markaların ya da amblem gibi özel ürünlerin bir başkası tarafından kullanılması kanunlara aykırıdır. Buna sınai mülkiyet adı verilir.

  Markaların size ait olabilmesi için yaptığınız başvuruların sonucunda o haklar tamamen sizin olmaktadır. Bu hakların arasında patent, faydalı modeller, endüstriyel tasarımlar, coğrafi işaretler yer alır.

 2. 2
  Sınai Mülkiyet Hukuku Danışmanlığına Hangi Durumlarda İhtiyaç Duyulur?

  Bir markayı ya da ilk kez sizin ürettiğiniz bir tasarım veyahut ürünü piyasaya sürmeden önce adınıza tescil ettirmelisiniz. Firmamız da marka tescil işlemleri yapmaktadır. Marka ve patent gibi şeyleri sizin özel ve değerli eşyalarınız gibi düşünebilirsiniz.

  Elinizde adınıza kaydedilmiş olduğuna dair belgeleriniz olsa da bu özel işlemler izniniz olmadan merdiven altı olarak tabir edilen bazı firmalar tarafından çalınabilir. Bu gibi durumlarda firmanızın sınai mülkiyet hakkını korumak veya haklarınızı geri almak için bir hukukçuyla çalışmanız gerekir.

  Çalışacağınız hukukçuların mülkiyet hakları alanında uzman kişilerden oluşması gerekir. Firmamız markanızın, patenti size ait olan ürünlerin haklarını koruma amacıyla sizin adınıza işlem yapmaktadır. Alanlarında uzmanlaşmış olan hukukçularımız hem markalar hem de patent alanında oldukça tecrübeli kişilerdir.

  Firmamız bünyesinde çalışan arkadaşlarımız hem mühendis hem de hukukçulardan oluşur. Böylece sorunlarınız tam olarak çözüme ulaştırılabilmektedir.

 3. 3
  Sınai Mülkiyet Hukuku Danışmanlığı Hangi Hizmetleri Kapsar?

  Hukuk danışmanlığı firmamızın çalışma alanlarını marka ve faydalı modellerin tescil edilmesi, endüstriyel tasarımların tescili, coğrafi işaretlerin alınması, barkod tescilleri kapsar. Firmamız bunun haricinde yurtdışı tescilleri konusunda da uzmandır. Tescil ettirdiğiniz patent veyahut markalar ülkemizin kendi sınırlarında geçerlidir.

  Bunu tüm ülkelerde korumalı bir şekilde tescil ettirmek de firmamızın çalışma alanlarındandır. Hukuk danışmanlığı noktasında ise hukukçularımız tescilini yapmış olduğumuz ya da başka firmalar tarafından yapılan marka – patent gibi kişisel ürünlerinizin haklarını koruyoruz.

  Örneğin patentini aldığınız bir ürünü haberi olarak ya da olmayarak bir başka kişinin kullanması yasa dışıdır. Ancak yasalara aykırı olsa da başkalarının kullanması durumunda hukuk danışmanlarımız gerekli cezai işlemlerin uygulanması ve patentini aldığınız ancak o kişi tarafından piyasaya sürülen ürünlerin toplatılması için devreye girer.

  Bu işlemlerimiz faydalı model adı verilen ve sanayi dallarında bir yenilik getiren ürünler için de geçerlidir. Yine tescillenmiş markalarınızın tecavüzlerinde de haklarınızı savunmanız ve karşı taraftan zararınızın temini için çalışmalar yapmaktayız.

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com