Endüstriyel Tasarım

Endüstriyel Tasarım

Tasarım kelime anlamı olarak ortada olan bir çeşit ürünün tamamı ya da belirli bir kesiminin renk, şekil, çizgi, yapı özelliği ya da üzerinde bulunan süslemelerin insan tarafından algılanma şekli ve oluşan algılar nedeniyle farklılıklar meydana gelmesidir. Var olan her ürünün belirli bir tasarımı vardır.

Mobilya, beyaz eşya ya da şu an içinde yer aldığınız bir ortam dahi bir tasarıma sahiptir. Tasarım çeşitlerinden biri olan endüstriyel tasarımsa tüketicilerin ihtiyaçlarına göre yapılan hem kullanım hem de estetik açıdan özen gösterilen, satılabilmesi için üzerinde yoğun bir şekilde çalışılan tasarımlardır.

Bu tasarımların tasarımı yapan kişinin lehine korunması gerekir. Buna da endüstriyel tasarım tescili denir. Firmamız endüstriyel tasarım tescil hizmetlerinde tasarıma konu olan ürünün kendine özgü özelliklerini yasalar çerçevesinde korunabilmesi için gerekli işlemleri yapmaktadır.

 1. 1
  Endüstriyel Tasarım Tescili Nedir?

  Ticari alanda başarılı olabilmeniz için kendinize özgü belirli bir tasarıma sahip olmanız yeterli olmaz. Geliştirdiğiniz yeni dizaynları koruma noktasında adım atmaz iseniz bir başka firma sizin tasarımınız üzerinden ticari başarı elde edebilir. Bu nedenlerden ötürü yani kazandığınız ticari başarıyı devam ettirebilmeniz için ürünlerinizin tescil işlemlerini kesin olarak yaptırmalısınız.

  Bir endüstriyel ürünün tasarımında harcadığınız emeğin boşa gitmemesi için bu elzemdir. Firma olarak ortaya koyduğunuz özgün tasarımların korunabilmesi ve bu başarınızdan tasarım konusunda hakkı olmayan kişilerin nemalanmaması için tescil çalışmaları yürütmekteyiz. Firmamıza yaptıracağınız tescil işlemlerinin ardından fikir hırsızlığından, taklitlerden veya kopyalamalardan korunmuş olacaksınız.

 1. 1
  Neden Endüstriyel Tasarım Tescili Yapılmalıdır?

  Yeni şeyler tasarlayan biri olmak, tüketicilere yararı dokunacak tasarımlara imza atmak önemli bir olaydır. Yaratmış olduğunuz bu yeni tasarım sayesinde birçok insanın hayatı kolaylaşabilir. Bu da sizin olumlu geri dönüşler almanızı sağlayacaktır.

  Ancak tüm bu olumlu yanlarının yanında endüstriyel tasarımınızın ardından gerekli adımları atmazsanız şu ana kadar attığınız bütün adımlar boşa gidebilir. Çünkü her şeyde olduğu gibi tasarım konusunda da hazır tasarımları kopyalayarak bunu kazanca çevirmek isteyen kişiler çıkacaktır. İşte bu nedenle tasarımlarınızın hepsinin de tescil işlemlerini yaptırmalısınız.

  Uzman kadromuz endüstriyel tasarımlarınızın tescili noktasında her türlü prosedürde yanınızda olacak ve işlemlerini olabilecek en kısa zaman diliminde tamamlayabilmek için gerekli başvuruları sizin adınıza yapacaktır. Ankara, İzmir ve İstanbul’da bulunan ofislerimize gelerek tasarımlarınızın tescil işlemlerini hemen başlatabilirsiniz.

 2. 2
  Endüstriyel Tasarım Tescili Koşulları Nelerdir?

  Her konuda olduğu gibi endüstriyel tasarım konusunda da tescil alabilmeniz için bazı koşulları karşılıyor olmanız gerekmektedir. Tescil başvurunuzu yapabilmemiz için öncelikle yeni, yani dünyanın hiçbir yerinde sunulmamış bir tasarımınız olmalıdır.

  Yaptığınız tasarım bir başkası tarafından çok küçük de olsa aynı özellikler içeriyorsa tasarım tescil başvurunuz kabul edilmez. KHK ile belirlenmiş olan tasarım hakkındaki yasaya göre başvurusu yapılan tasarımın insanların üzerinde bıraktığı izlenimin benzer tasarımlardan farklı olması yani ayırt ediciliğinin olması gerekir.

  Yani tasarımınız benzer tasarımlardan ayırt edici farklara sahip olmalıdır. Tasarımınız ayrıca belirli bir ürünü ya da onun parçasını içermelidir. İnsan duyularının bu tasarımı algılayabiliyor olması da tasarım tescili için gerekli bir noktadır. Yani tasarımınızın insan duyularından görsel, işitsel gibi duyularınca algılanması esastır.

  Tüm bu nedenlerden ötürü tasarımınızın tescili için bizim aracılığımızla başvuru yapmadan önce tasarımınızın özgün olduğundan emin olmak için çok geniş araştırmalar yapmalısınız. Firmamız ayrıca tasarım tescilleriniz için işlemlerden önce tasarıma konu olan ürününüzün özgünlüğü ile ilgili araştırmalar da yapmaktadır. Üstelik bu ön araştırmalardan hiçbir şekilde ücret talep etmemekteyiz.

 3. 3
  Endüstriyel Tasarım Tescili için Gerekli Belgeler Nedir?

  Tasarım tescil işlemleriniz için birçok konuda bize başvurabilirsiniz. Tasarım tescil yenilemeleri, adres değişiklikleri, unvanda yapılan değişiklikler, tescili bir başkasına devretme, lisans alma, suret çıkarmak gibi birçok tasarım işlemini uzun yıllardır yapmaktayız.

  Uygun fiyat sunmamızın yanında ücretsiz olarak sunduğumuz hizmetler de bulunmaktadır. Endüstriyel tasarım alanındaki tescil işlemleri için bazı belgeleri tamamlamanız gerekir.

  Bu belgeleri:

  • Tescile konu olan ürünün tarifi ile ilgili tarifname,
  • -Ürünün üç boyutlu olarak çekilmiş iki tane fotoğrafı (8×8 büyüklüğünde)
  • Tasarım tescili almak için talebinizi gösteren beyan
  • Firmamızın işlemleri tamamlayabilmesi için vekaletname,
  • Başvuru yapacak olan kişinin unvanı ve adresi gibi bilgilerinin bulunduğu bir sözleşme oluşturur.

 4. 4
  Endüstri Tasarım Tescili Başvuru Süreci Aşamaları Nelerdir?

  Endüstriyel tasarım tescili için bazı aşamalar bulunmaktadır. Bu aşamaları tamamladığınızda tasarımınızın tescili için önünüzde herhangi bir engel kalmaz.

Endüstriyel Tasarım Tescil Araştırması

Tescil işlemlerinizin ilk aşaması firmamıza herhangi bir para ödemeden yaptırabileceğiniz tescil araştırmasıdır. Firmamız tasarıma konu olan ürününüzün dünyadaki benzerleri özel teknikleri ile araştırarak başvuruya devam edip edemeyeceğinizi ortaya çıkarır.

Endüstriyel Tasarım Tescil Süresi

Endüstriyel tasarımın tescil edilmesinin ardından geçerliliği beş yıl sürmektedir. Firmamızın en kıza zamanda adınıza tescil edeceği tasarımın hakkı beş yıl süreyle sizindir.

Endüstriyel Tasarım Tescil Yenileme

Tescil süresi sadece beş yıl ile sınırlıdır. Ancak bu tescil süresi her beş yılda bir uzatılabilir. Bu sürenin maksimum sınırlaması ise 25 yıldır. 25 yıllık sürenin ardından bir daha tasarımınızın tescilinin uzatılması için uzatma hakkınız bulunmamaktadır.

Endüstriyel Tasarım

Endüstriyel Tasarım Tescil Bülten İtirazı

Tescil belgenizi almanızın ardından tasarım konusunda tescil belgesinin bozulması için başvuruda bulunulabilmektedir. Bu başvuruları gerçek kişiler yapabileceği gibi kuruluşlar da yapabilmektedir. Bu itiraz süresi bültende tescil haberinin yayımlanmasından itibaren altı aydır. Bu süre zarfında yapılan başvurular sonucunda itiraz ya reddedilir ya da tescil iptal edilebilir.

Endüstriyel Tasarım Tescil Takip ve İzleme

Endüstriyel tasarım tescilinizin takibini ise tasarım bültenlerinden takip edebilirsiniz. Bu bültenlerin tasarımların diğer kişilere duyurulması için altı ayda bir yayımlanmaktadır. Ancak tescil haberlerini takip etmenize gerek yoktur. Firmamız takip ve izleme işlemlerini yapmaktadır.

Endüstriyel Tasarım Tescil İtirazı

Tasarımınızı Türk Patent Enstitüsü’ne tescil ettirmenizin ardından itiraz süreci de başlar. Bu itiraz sürecinin sağlıklı ilerlemesi için tescil bülteninde tüm tesciller yayımlanır. İtirazlarda haklılık payı bulunmazsa tesciliniz tamamlanarak sicile kaydedilmektedir.

Endüstriyel Tasarım Tescil Teşvikleri

Eğer bir endüstriyel tasarımınız varsa ve maddi desteğe ihtiyacınız varsa bu maddi desteği KOSGEB’den alabilirsiniz. Bu desteklerde yaptığınız harcamaların yüzde ellisini KOSGEB karşılıyor.

Endüstriyel Tasarım Tescili Lisansı

Endüstriyel tasarımınızı tescil ettirdikten sonra o tasarımın tüm hakları sizin olur. Böylece tasarımınızın üzerinden istediğiniz gibi kazanç sağlayabilirsiniz. Diğer firmalara lisans hakkı vererek hem tasarımınızın reklamını yapabilir hem de bu lisans hakkından hatırı sayılır bir para kazanabilirsiniz.

 1. 1
  Uluslararası Endüstriyel Tasarım Tescili Nedir?

  Tasarımınızı sadece ülkemizde değil, uluslararası alanda da firmamız aracılığıyla tescil ettirebilirsiniz. Lahey Anlaşması’na göre yapılan bu tesciller dünyadaki her ülkede geçerli olur. Lahey sisteminde yapılan tescil işlemleri ekonomik ve kolay bir biçimde yapılabilmektedir. 1999 yılında Türkiye’nin de katılmış olduğu bu anlaşmada başvuru kanalı olarak Türk Patent Enstitüsü belirlenmiştir. Yani başvuru için firmamız sizin adınıza bu kuruma başvurmaktadır. Bu sistem sayesinde tasarımınızın her ülkede geçerliliğini koruması için tek tek başvuru yapmanıza gerek kalmaz. Yaptığınız uluslararası başvuru her ülkede geçerli olmaktadır.

  Bu başvuru için:

  • Başvuru için form doldurmanız,
  • Tasarımınızın resimleri,
  • Başvuru için istenen ücretin ödendiğini gösteren makbuz gereklidir.

  Ayrıca tek seferde birçok tasarımınız için başvuru yapabilirsiniz. Ancak bu başvuruların sayısı en fazla yüz adettir. Uluslararası alanda geçerli olan tasarımlarınız da ülke içinde olduğu gibi beş sene süreyle tescil edilebilir. 25 senenin sonunda ise tasarımınız artık halkın malı sayılacaktır. Firmamız uluslararası tescil hizmetlerinde de uygun fiyat avantajıyla hizmet vermektedir.

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com